Macron je 27. februara potvrdio svoju ponudu partnerima u NATO-u da pošalju trupe u Ukrajinu.       Foto: Reuters Archive

Rusija je u subotu zatražila sastanak Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija na kojem bi se razgovaralo o ideji francuskog predsjednika Emmanuela Macrona da pošalje trupe NATO-a u Ukrajinu.

Govoreći na sastanku Vijeća sigurnosti UN-a u New Yorku, zamjenik stalnog predstavnika Rusije u Vijeću sigurnosti UN-a Dmitrij Poljanski rekao je da bi Moskva željela znati više o takvim "idejama bremenitim početkom Trećeg svjetskog rata".

Macron je 27. februara potvrdio svoju ponudu partnerima u NATO-u da pošalju trupe u Ukrajinu. Međutim, dodao je da zvanični konsenzus o slanju kopnenih trupa "još nije postignut, ali se ništa ne može isključiti".

Kasnije je rekao da će Francuska poslati vojnike ako Rusija dođe do Kijeva ili Odese.

Poljanski je dodao da je podjednako važno razgovarati o razgovorima između oficira njemačkog ratnog vazduhoplovstva o snabdijevanju Ukrajine projektilima Taurus, kao i o medijskim izvještajima da je američka Centralna obavještajna agencija (CIA) rasporedila mrežu špijunskih baza u Ukrajini, u blizini ruske granice.

Prošle sedmice, njemačka vlada se suočila s kritikama nakon što su procurjeli razgovori između oficira zračnih snaga o isporuci projektila Taurus Ukrajini. Razgovaralo se o potencijalnim strategijama, kao što je pružanje satelitskih obavještajnih podataka preko trećih strana umjesto direktnog njemačkog angažmana.

"The New York Times" je 27. februara objavio da je CIA u proteklih osam godina obučavala i opremila kijevske obavještajne službenike u podzemnim bunkerima, od kojih su neki zakopani duboko u šumama Ukrajine.

Poljski ministar vanjskih poslova: Prisustvo NATO trupa u Ukrajini nije nezamislivo

Poljski ministar vanjskih poslova Radek Sikorski izjavio je da prisustvo NATO snaga u Ukrajini "nije nezamislivo" i da cijeni francuskog predsjednika Emmanuela Macrona što nije odbacio tu ideju.

Sikorski iznio je to zapažanje tokom rasprave povodom obilježavanja 25. godišnjice članstva Poljske u NATO-u u poljskom parlamentu u petak, a Ministarstvo vanjskih poslova je kasnije objavilo izjave na engleskom jeziku.

Prošlog mjeseca francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da se ne može isključiti mogućnost slanja zapadnih trupa u Ukrajinu, što je izazvalo negodovanje drugih lidera.

Francuski zvaničnici su kasnije pokušali da razjasne Macronove izjave i suzbiju reakciju, istovremeno insistirajući na potrebi da se pošalje jasan signal Rusiji da ne može dobiti rat u Ukrajini.

Kremlj je upozorio da bi, ako NATO pošalje borbene trupe, direktan sukob između alijanse i Rusije bio neizbježan. Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da bi takav potez rizikovao globalni nuklearni sukob.

Poljski premijer Donald Tusk je jedan od evropskih lidera koji su odbacili slanje trupa u Ukrajinu nakon Macronove izjave, rekavši da "Poljska ne planira poslati svoje trupe" na teritoriju te zemlje.

Sikorski nije govorio o planu slanja poljskih trupa u Ukrajinu, ali je imao drugačiji ton.

"Prisustvo NATO snaga u Ukrajini nije nezamislivo", rekao je, objavilo je Ministarstvo vanjskih poslova.

Rekao je da cijeni Macronovu inicijativu "jer se radi o tome da se Putin boji, a ne da se mi plašimo Putina".

Poljski predsjednik Andrzej Duda i premijer Tusk otputovaće sljedeće sedmice u Washington, u nadi da će potaknuti Sjedinjene Američke Države da učine više kako bi pomogli Ukrajini.

Poljska je članica NATO-a duž istočnog krila alijanse, a na istoku se graniči s Ukrajinom.

TRT Balkan / agencije